تبلیغات
وقف، احسان ماندگار - موقوفه‏ هاى امیرالمؤمنین علی (ع)
 
سه شنبه 17 مرداد 1391 :: نویسنده :
 

امیرمؤمنان (ع) موقوفه ‏هایى داشت كه در تاریخ ثبت شده است و این موقوفات از اموال و دارایى شخصى آن حضرت بوده كه محدثان و مورخان نقل كرده‏اند و همان‏گونه كه در بحث كشاورزى و حفر قنات آن بزرگوار بحث خواهد شد از طریق كشاورزى و تولید و دیگر مواردى به دست می آورد آن را در راه خدا وقف كرد .عبدالرحمن فرزند حجاج مى‏گوید: این وصیت نامه را ابو ابراهیم (حضرت موسى بن جعفر (ع)) نزد من فرستاد ! این، آن چیزى است كه وصیت كرده و حكم نموده بنده خدا على در مال خود براى رضاى خدا تا این كه (به وسیله این وصیت) خدا مرا داخل بهشت نموده و در روزى كه صورتهایى سفید و صورتهایى سیاه مى‏گردد، مرا از آتش دوزخ و آتش را از من دور سازد . آنچه در «ینبع» املاك دارم و به من تعلق دارد و در اطراف «ینبع» هم معروف است كه مال من است، همه وقف است و همچنین برده‏هایى كه در آن املاك دارم به غیر از آبى نیزر و ابى رباح و جبیر كه آزاد هستند (و حق ولاء دارند) بقیه در همین املاك پنج سال كار مى‏كنند و مخارج خود و عائله‏شان را از آن جا تأمین مى‏كنند. علاوه بر این آنچه كه در «وادى القرى» دارم همه مختص اولاد فاطمه است و برده‏هایى هم كه در املاك وادى القرى دارم، وقف است غیر از اینها هم آنچه در «ذعة» دارم با برده‏هایى كه آن جا هست وقف است و مانند برده‏هاى دیگر در املاك كار كرده و مخارج خود و عائله‏شان را از همان املاك اداره نمایند. علاوه بر اینها آنچه در «اذینه«دارم با برده‏هایى كه آن جا دارم وقف است .«قصیره» هم همان گونه كه مى‏دانید وقف است.
آن گاه حضرت مى‏نویسد : در حقیقت آنچه در مورد اموال خودم نوشتم «به گونه صدقه واجب »است؛ یعنى وقف است كه قابل فسخ نیست و نمى‏توان آن را فروخت یا به كسى بخشید یا شرایط آن را تغییر داد و قطعى و خارج از ملك خصوصى مى‏باشد، خواه من زنده بمانم یا بمیرم و در هر موردى كه براى خدا باشد صرف مى‏شود . بعد در صدد توضیح شرائط وقف و متولى آن برآمده ، مى‏فرماید:

مال محمد رسول الله (ص) (موقوفه آن حضرت(همان طورى كه خود مقرر داشته ، مال اولاد فاطمه است و همین طور است اموال فاطمه (س) و برده‏هایى كه در كاغذ كوچكى اسم برده‏ام همه آنها از بردگى آزادند . تولیت این موقوفه در دست حسن بن على مى‏باشد و حق دارد متعارف مخارج خود را از درآمد آن املاك بردارد و هر طورى كه مطابق خواست خداست مصرف كند. اگر قرضى (دینى) داشته باشد مى‏تواند از همین املاك بفروشد و آن را ادا كند و اختیار و سرپرستى اولاد على و اموالشان در دست حسن است و اگر حسن بن على در غیرخانه وقفى سكونت داشته ، مى تواند خانه وقفى را بفروشد و یك سوم پول را به بنى‏هاشم و بنى المطلب و یك سوم به آل ابیطالب بدهد و یك سوم باقى مانده را هم در راه خدا مصرف كند. و اما اگر براى حسن پیشامدى كرد، حسین تولیت دارد به همان نحوى كه حسن دارد و این امتیاز كه براى فرزندان فاطمه قرار دادم براى رضاى خدا و حفظ احترام رسول خدا (ص) مى‏باشد . و اگر براى حسین پیشامدى كرد، از اولاد على شخصى را كه اسلام و امانت او مورد قبول باشد براى تولیت نصب كنند و اگر چنین كسى پیدا نشد از اولاد پسران فاطمه چنین كسى را انتخاب كنند و اگر نشد از آل ابیطالب اختیار نمایند. این وصیت‏نامه را در روز ورود به »مسكن» (20 جمادى الاولى سال 37 یا 39) نوشتم براى خشنودى حق سبحانه و تعالى .

وبلاگ وقف، احسان ماندگار - Www.Ehsan-Mandegar.MihanBlog.Com

وقف خانه

از امام صادق (ع(نقل شده است كه امیرالمؤمنین (ع) خانه‏اى در بنى زریق داشته و بدین صورت آن را وقف كرد:

به نام خداى بخشاینده مهربان

این است آنچه على بن ابى طالب آن را در حالى كه زنده و كامل بود ، صدقه كرده است.وقف نمود خانه ‏خود را كه در بنى زریق دارد، صدقه‏اى كه فروخته نمى‏شود و هبه نمى‏گردد تا خدایى كه وارث آسمان و زمین است ، آن را وارث شود و در این خانه خاله‏هاى خود را سكونت داد مادامى كه خود یا اولادشان زنده هستند و وقتى مرگ آنها فرا رسید براى محتاج‏هایى از مسلمانان باشد.

موقوفه‏ هاى دیگر امیرالمؤمنین (ع)

حضرت موقوفه هایى دیگرى نیز داشت كه برخى از آنها بدین قرار است:

»سویقه» كه جایى است در نزدیكى مدینه و آل على (ع) آن جا سكونت مى‏كردند، از جمله صدقات امیرالمؤمنین (ع) بود.
از ابوجعفر نقل شده است كه عمر و على یك قطعه زمین خود را وقف كردند. آن حضرت زمین و خانه خود را در مصر با اموالى كه در مدینه داشت وقف اولاد نمود.
فقیر و وادى ترعه نیز از موقوفات حضرت على (ع) است .  فقیر اسم دو مكانى است در نزدیكى مدینه كه آنها را فقیران مى‏نامند و از امام جعفر صادق (ع) روایت شده كه رسول الله (ص) براى على (ع( چهار قطعه زمین اقطاع نمود: «فقیرین»، «بئرقیس» و «الشجره».

حرة الرجلاء جزء صدقات على (ع) بوده است . نصف آن وقف بوده و نصف دیگر در دست «آل منّاع» از بنى عدى قرار داشته كه على (ع) به آنها بخشیده بوده است و باز در حرة الرجلاء دره‏اى به نام «بیضاء» و در آن مزارع و زمینهاى خالى وجود داشته كه از جمله موقوفه‏هاى امام بوده است .قصیبه منطقه‏اى است در نزدیكى خیبر و مدینه منوره كه حضرت آن را وقف كرده است . در حره الرجلاء نیز چهار چاه وجود داشته كه جزء صدقات امیرالمؤمنین (ع) بوده است و به آنها «ذات كمات» گفته‏اند. همچنین چاه‏هاى «ذوات العشراء» «قعین»،«معید» و «رعوان» از موقوفات حضرت بوده است .وصیت امیرمؤمنان (ع) در مورد اداره اموال موقوفه اواز وصیتهاى امام (ع) در مورد مصرف اموالش بعد ازوفات او این است كه حضرت پس از بازگشت از صفین مرقوم فرموده است این دستورى است كه بنده خدا على بن ابیطالب امیرمؤمنان در مورد چگونگى تصرف در اموالش به خاطر خشنودى خدا داده است . تا از این طریق خداوند وى را قرین رحمت و دمساز بهشت سازد و امنیت و آرامش در سراى دیگر به او عنایت كند.
از آن جمله است : سرپرستى آن به عهده حسن بن على است كه به طور شایسته از آن مصرف كند و به طور شایسته از آن انفاق نماید. اگر براى حسن پیشامدى كرد و حسین زنده است او سرپرستى آن را به عهده بگیرد و به جاى وى وظیفه را انجام دهد . پسران فاطمه همان مقدار سهم از این مال را دارند كه پسران على (ع) و این كه سرپرستى آن را به پسران فاطمه واگذاردم به خاطر خدا و به خاطر تقرب رسول الله (ص) و بزرگداشت حرمت او و احترام پیوند خویشاوندى‏اش مى‏باشد و با كسى كه این اموال در دست اوست شرط مى‏كنم كه اصل مال را حفظ كند وتنها از میوه و درآمدش در آن راهى كه به او دستور داده‏ام انفاق نماید و از نهالهاى نخل چیزى نفروشد تا همه این سرزمین یك پارچه زیر پوشش نخل قرار گیرد و آباد شود.امام صادق (ع(فرمود:  على بنده خدا بود . خدا بهشت را براى او واجب كرد مالش را در راه خدا صدقه قرار داد كه بعد از او فقرا استفاده كنند و گفت : خدایا این مال را براى این جهت صدقه قرار دادم كه آتش را ازصورتم و صورت مرا از آتش دوزخ دور سازى. 

منبع: سایت موقوفات امامی

نوع مطلب : وقف و ائمه اطهار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


وقف، احسان ماندگار
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ :
خرید بک لینک
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :